Niebieskie światło to kolor w spektrum światła widzialnego, który może być widziany przez ludzkie oczy. Światło niebieskie ma krótką długość fali, co oznacza, że wytwarza większe ilości energii.

Jaki wpływ ma na Ciebie niebieskie światło?

Badania pokazują, że ekspozycja na niebieskie światło może powodować zmęczenie oczu, zmęczenie, bóle głowy i bezsenność.

Gdzie występuje niebieskie światło?

Niebieskie światło jest wszędzie w naszym świecie. Kiedyś jedynym źródłem niebieskiego światła było słońce. Teraz przynieśliśmy niebieskie światło do środka za pośrednictwem ekranów cyfrowych (znajdujących się w telewizorach, smartfonach, komputerach, laptopach, tabletach i systemach do gier), urządzeń elektronicznych, oświetlenia LED i fluorescencyjnego.

Naturalne niebieskie światło a sztuczne niebieskie światło

Fale niebieskiego światła są wszędzie i otaczają nas. To właśnie dzięki nim niebo wydaje się niebieskie. Te krótkie niebieskie fale zderzają się z cząsteczkami powietrza, co powoduje rozproszenie niebieskiego światła i sprawia, że postrzegamy niebo jako niebieskie. Jest to również naturalna forma światła, która pomaga regulować cykle snu i czuwania organizmu, znane również jako rytm okołodobowy. Niebieskie światło pomaga również zwiększyć czujność, poprawić nastrój, zwiększyć czas reakcji i poprawić ogólne samopoczucie. Źródłem sztucznego niebieskiego światła są urządzenia elektroniczne i niektóre rodzaje oświetlenia.

Obawy związane z ekspozycją na niebieskie światło

Jako jeden z najkrótszych, ale o najwyższej energii fal w spektrum światła, niebieskie światło migocze łatwiej i dłużej niż inne rodzaje słabszych fal. To migotanie powoduje olśnienie, które zmniejsza kontrast widzenia, wpływając na jasność i ostrość obrazu. Może to powodować zmęczenie oczu, zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz bóle głowy, jeśli używasz urządzeń elektronicznych lub siedzisz przed komputerem przez cały dzień.

Nasze oczy nie ewoluowały, aby zapewnić filtry przeciwko temu rodzajowi sztucznego światła. Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło może prowadzić do uszkodzenia komórek plamki żółtej, co może prowadzić do utraty wzroku.

Zawód lekarza jest zaniepokojony poziomem ekspozycji na niebieskie światło dla dorosłych i dzieci. Oto kilka ciekawych statystyk:

  • 43% dorosłych ma pracę, która wymaga długotrwałego korzystania z tabletu lub komputera
  • 74% nastolatków w wieku od 12 do 17 lat korzysta z urządzeń elektronicznych przynajmniej od czasu do czasu
  • 70% dorosłych, którzy regularnie korzystają z urządzeń elektronicznych, zgłasza objawy cyfrowego zmęczenia oczu
  • 93% nastolatków ma dostęp lub posiada komputer.

Combat Blue Light Exposure

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc zmniejszyć ekspozycję na niebieskie światło:

  • Zainwestuj w soczewki BluTech, które są znane jako okulary z filtrem światła niebieskiego. Są one dostępne w trzech różnych formułach wewnętrznych. Te soczewki z filtrem niebieskiego światła pomogą chronić Twoje oczy i zmniejszyć ilość szkodliwych promieni niebieskiego światła, które docierają do Twojej siatkówki
  • Kiedy wpatrujesz się w ekran cyfrowy, częściej mrugaj.
  • Rób częste przerwy od wpatrywania się w urządzenia elektroniczne
  • Czyść swój ekran, ponieważ pozbawiony smug i kurzu ekran pomaga zredukować odblaski
  • Zmień kolory tła urządzeń cyfrowych z jaskrawej bieli na cieplejsze kolory, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.
Znajdź BluTech w pobliżu siebie