Niezależnie od tego, czy mieszkasz w klimacie, w którym panuje mroźna zimowa pogoda, czy planujesz wyjazd na narty na północ, zima może być wyzwaniem dla osób cierpiących na suchość oczu. Suche, chłodne powietrze, zimne wiatry, a nawet bardziej suche ogrzewanie w pomieszczeniach mogą powodować podrażnienie oczu, pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie, a czasami nawet nadmierne łzawienie oczu, ponieważ wytwarzana jest większa ilość łez, aby zrekompensować suchość. Wiele osób ma chroniczne uczucie, że ma coś w oku, a niektórzy nawet doświadczają niewyraźnego widzenia. Objawy te mogą być wyniszczające!

Suchość oczu jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi spotykają się lekarze okuliści w sezonie zimowym, zwłaszcza w chłodniejszym klimacie. Dlatego chcielibyśmy podzielić się kilkoma wskazówkami, jak złagodzić dyskomfort związany z suchością oczu i jak rozpoznać, kiedy Twój stan jest wystarczająco poważny, aby zgłosić się na badanie.

zima

Porady jak złagodzić suchość oczu zimą:

  1. Zadbaj o nawilżenie oczu używając sztucznych łez lub kropli do oczu. Możesz je stosować kilka razy dziennie, kiedy oczy są suche lub podrażnione. Jeśli krople dostępne bez recepty nie pomagają lub jeśli masz przewlekłą suchość oczu, porozmawiaj ze swoim okulistą o znalezieniu najlepszych dla Ciebie kropli. Ponieważ nie wszystkie sztuczne łzy są takie same, poznanie przyczyny suchego oka pomoże okuliście określić, która marka jest najlepsza dla Twoich oczu.
  2. Używaj nawilżacza powietrza, aby przeciwdziałać wysuszającym efektom ogrzewania pomieszczeń lub ogólnie suchego powietrza.
  3. Skieruj wentylatory samochodowe lub grzejniki wewnętrzne z dala od twarzy, gdy jest włączone ogrzewanie. Staraj się trzymać z daleka od bezpośrednich źródeł ogrzewania, zwłaszcza jeśli wydmuchują one ciepło.
  4. Dużo pij! Nawodnienie organizmu nawilży również Twoje oczy.
  5. Chroń swoje oczy na zewnątrz za pomocą okularów przeciwsłonecznych lub gogli - im większe, tym lepiej! Większe, a nawet okulary, jak również kapelusz z szerokim rondem ochronią Twoje oczy przed wiatrem i innymi czynnikami. Jeśli używasz gogli do sportów zimowych, upewnij się, że są dobrze dopasowane i pokrywają dużą powierzchnię.
  6. Łagodź suchość oczu ciepłym kompresem i nigdy ich nie pocieraj! Pocieranie oczu zwiększy podrażnienie i może prowadzić do infekcji, jeśli ręce nie są czyste.
  7. Daj swoim oczom cyfrową przerwę. Podczas korzystania z ekranu ludzie mniej mrugają, dlatego też intensywne korzystanie z komputera może prowadzić do suchości oczu. Postępuj zgodnie z zasadą 20/20/20, robiąc co 20 minut przerwę, aby spojrzeć na 20 stóp od ekranu przez 20 sekund i upewnij się, że mrugasz!
  8. Dla osób noszących soczewki kontaktowe: Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, suche oczy mogą być szczególnie wyniszczające, ponieważ soczewki kontaktowe mogą powodować jeszcze większą suchość i podrażnienie. Krople nawilżające do soczewek kontaktowych mogą pomóc Twoim oczom poczuć się lepiej, a także mogą pozwolić Ci widzieć wyraźniej. Nie wszystkie krople są odpowiednie do stosowania z soczewkami kontaktowymi, więc zapytaj swojego optometrystę, które krople są kompatybilne z Twoimi kontaktami i płynem do czyszczenia. Jeśli krople nawilżające nie pomagają, rozważ wybór okularów, gdy Twoje suche oczy są złe, i porozmawiaj ze swoim optometrystą o tym, które marki soczewek kontaktowych są lepsze dla suchych oczu. Wiele osób zauważa poprawę stanu suchych oczu po przejściu na jednodniowe soczewki kontaktowe.

Przewlekła suchość oczu lub zespół suchego oka

Zespół suchego oka jest przewlekłym stanem, w którym oczy nie produkują wystarczającej ilości filmu łzowego lub nie produkują filmu łzowego o odpowiedniej jakości, potrzebnego do utrzymania prawidłowego nawilżenia oczu. Chociaż zimowa pogoda może pogorszyć ten stan, często występuje on przez cały rok. Jeśli okaże się, że powyższe wskazówki nie łagodzą Twojego dyskomfortu lub objawów, być może nadszedł czas, aby zobaczyć się z optometrystą, aby sprawdzić, czy Twój stan wymaga bardziej skutecznego leczenia.