Twoje oczy robią dla Ciebie tak wiele każdego dnia, okaż im swoją miłość i wdzięczność dbając o nie! Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, ich właściwa pielęgnacja pomoże utrzymać Twoje oczy i wzrok w doskonałej formie. Jeśli jednak nie będziesz dbać o higienę i pielęgnację soczewek kontaktowych, zwiększysz swoje szanse na poważną infekcję oczu i narazisz swój wzrok na ryzyko.

Przeczytaj poniższe wskazówki na temat soczewek kontaktowych od naszego przyjaznego, kompetentnego okulisty, aby upewnić się, że poświęcasz swoim oczom uwagę, na którą zasługują:

1. Trzymaj swoje soczewki kontaktowe z dala od wody

Tak, dotyczy to prysznica, pływania i płukania lub przechowywania soczewek kontaktowych w wodzie. Chociaż woda może wyglądać na czystą i lśniącą, w rzeczywistości roi się w niej od niebezpiecznych zarazków, które mogą przenieść się na rogówkę i doprowadzić do zagrażającej wzrokowi infekcji oka. W szczególności, bakterie przenoszone przez wodę mogą powodować zapalenie rogówki wywołane przez akantamebę, rzadką infekcję oka, która może prowadzić do ślepoty.

Niedawno u kobiety w Anglii zdiagnozowano zapalenie rogówki wywołane przez bakterie acanthamoeba po kąpieli pod prysznicem i pływaniu w soczewkach kontaktowych. Artykuł opublikowany w New England Journal of Medicine, w lipcu 2019 roku, poinformował, jak kobieta nosiła miesięczne jednorazowe miękkie soczewki kontaktowe i zaczęła odczuwać bolesne, nieostre widzenie i wrażliwość na światło w jednym oku. Po dwóch miesiącach tych niepokojących objawów, zarezerwowała wizytę u swojego okulisty.

Podczas badania okulistycznego okazało się, że jej widzenie w lewym oku wynosi tylko 20/200. Po pobraniu wycinka rogówki i wprowadzeniu barwnika do oka, okulista mógł potwierdzić diagnozę zapalenia rogówki wywołanego przez akantamebę. Leczono ją antybakteryjnymi kroplami do oczu, a infekcja ustąpiła. Jednak jej utrata wzroku pozostała z powodu blizny na rogówce i zaćmy, która się rozwinęła. Około rok później przeszła operację oka, która usunęła ból i przywróciła jej wzrok do wartości 20/80.

soczewki

Dlaczego ryzyko zachorowania na akantamebowe zapalenie rogówki jest większe u osób noszących soczewki kontaktowe?

Ta rzadka, agresywna infekcja oka dotyka tylko jeden do dwóch milionów użytkowników soczewek kontaktowych w Stanach Zjednoczonych rocznie. Pojawia się ono częściej u osób noszących soczewki kontaktowe, ponieważ soczewki absorbują wodę i wszystko, co jest w niej zawarte. Ponieważ soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na oku, zapewniają one swobodny dostęp do rogówki. Acanthamoeba keratitis musi być natychmiast leczona, ponieważ może szybko uszkodzić wzrok.

Aby chronić się przed wszystkimi rodzajami infekcji oczu, nasz okulista zaleca, aby nigdy nie wchodzić w kontakt z wodą, gdy nosisz soczewki kontaktowe!

2. Za każdym razem, gdy czyścisz lub przechowujesz swoje soczewki kontaktowe, używaj świeżego roztworu.

Nigdy nie uzupełniaj zużytego płynu dodatkowym, nowym roztworem, aby buteleczka starczyła na dłużej! Takie postępowanie zmniejsza moc czyszczącą płynu dezynfekującego, pozostawiając soczewki kontaktowe podatne na działanie bakterii.

3. Nie śpij z soczewkami kontaktowymi, chyba że Twój okulista Ci na to pozwoli.

Spanie z soczewkami kontaktowymi jest przeciwwskazane, chyba że Twój okulista poinstruuje Cię, że Twój typ soczewek jest odpowiedni do noszenia na noc. Wiele badań naukowych wykazało, że noszenie soczewek podczas snu zwiększa ryzyko infekcji oczu od sześciu do ośmiu razy!

4. Czyść swoje kontakty przez pocieranie ich

Według American Academy of Ophthalmology, nie tylko powinieneś dobrze wyczyścić ręce przed dotknięciem soczewek kontaktowych, ale także zadbać o pocieranie kontaktów. Pocieranie soczewek pomaga rozluźnić nagromadzone bakterie, a badania pokazują, że jest to bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie szans na infekcję oka.

5. Wyrzucaj soczewki kontaktowe na czas

Noś soczewki kontaktowe tylko przez taki okres czasu, jaki zalecił Twój okulista. Na przykład, jeśli masz miesięczne soczewki kontaktowe - nie kontynuuj ich noszenia po upływie 30 dni.

Wszystkie powyższe wskazówki od naszego okulisty zoptymalizują zdrowie Twoich oczu, a Ty będziesz cieszyć się przejrzystością i komfortem noszenia soczewek kontaktowych!