Soczewki progresywne to rozwiązanie dla osób które muszą używać dwóch lub trzech par okularów. Po 40 roku życia nasz wzrok często zmienia się - zaczynają się coraz większe problemy z widzeniem przedmiotów z bliska i jest to związane z naturalnymi zmianami we wnętrzu oka.

Szkła korekcyjne, a szkła progresywne Szkła progresywne różnią się od szkieł korekcyjnych - do ich wyrobienia używa się innej techniki szlifowania, w której liczba dioptrii przechodzi płynnie jedna w drugą, dostosowując wzrok do widzenia w dali, w bliży lub w odległości pośredniej. Jakie są pozytywne strony używania szkieł progresywnych? Największą ich zaletą jest używanie tylko jednej pary okularów. Eliminują konieczności ciągłego ściągania okularów i zmiany na inną parę w zależności od wykonywanych czynności. W tych samych okularach możemy pisać, czytać czy jeździć samochodem, ponieważ ich pole widzenia może być bardzo szerokie. Ich wygląd nie różni się od wyglądu szkieł jednoogniskowych i nie powodują one wizualnego zniekształcenia oprawy oczu. Soczewki progresywne można też bez problemu dopasować do każdej oprawki, nawet do okularów sportowych.

Adaptacja do szkieł progresywnych Na co zwrócić szczególną uwagę w użytkowaniu soczewek progresywnych? Przede wszystkim w soczewkach progresywnych widzi się trochę inaczej niż w tradycyjnych szkłach. Wzrok na początku musi się przyzwyczaić i powinniśmy szczególnie uważać przy wsiadaniu do autobusu, tramwaju czy schodzeniu po schodach. Zaleca się nie tylko skierowanie wzroku w odpowiednią część szkła, ale obrócenie całej głowy w tym kierunku, by lepiej wychwycić odległości. Czas adaptacji wzroku do szkieł progresywnych. Na czas adaptacji wzroku do soczewek progresywnych ma wpływ wiek, wcześniejsze doświadczenie w użytkowaniu szkieł oraz indywidualne cechy anatomiczne wzroku. Zazwyczaj czas potrzebny do przyzwyczajenia się do soczewek to okres od 1 dnia do 3-4 tygodni. Co określa addycja- ADD? To określenie różnicy oznaczonej w dioptriach pomiędzy korekcją wzroku do widzenia w dali w i bliży. Jest to niezwykle ważne przy szlifowaniu poszczególnych segmentów szkieł progresywnych.