Podczas pracy przy komputerze oczy będą się skupiać na obrazie, by widzieć to co znajduje się w różnych odległościach. Funkcjonują one tak jak autofokus. Ciągle nasz wzrok musi pracować, ponieważ następuje przenoszenie wzroku między przedmiotami, które położone są w różnej odległości. W sumie może w czasie pracy dochodzić do około 3600 ruchów gałek ocznych, które następują między klawiaturą a ekranem w ciągu mniej więcej godziny. W czasie czytania z ekranu nie będziemy widzieć tak wyraźnie jak na papierze. Każda linia składa się bowiem z licznych punktów, które mają różne parametry jasności. Oko będzie dokonywać konstrukcji na nowo tych obrysów jakie powstają. To jak oczy sobie z tym radzą to wyzwanie i dużo będzie zależeć między innymi od naszego wieku.

Do około 40 roku życia akomodacja to czynność natychmiastowa, która jest niezależna od naszej woli. Wszystko następuje sprawnie. Dlatego do 40 roku życia raczej nie mamy problemów z widzeniem do dali czy do bliży. Okulary najczęściej będą sprawdzały się w momencie, gdy pracujemy przy komputerze. Może jednak okazać się w pewnym momencie, że jeśli długo patrzymy w monitor i potem chcemy zobaczyć coś daleko to obraz będzie zamazany. Musi zadziałać autofokus naszego oka, by zobaczyć wyraźnie. Rozwiązaniem będą w tym przypadku specjalne soczewki relaksacyjne, które są tak przygotowywane, że będzie dochodziło do sytuacji, w której będzie można oczekiwać, że nie będzie dochodziło do nadmiernego obciążenia akomodacji, by potem nie występował problem z ostrością naszego widzenia. Przygotowywane są między innymi takie soczewki, które są w stanie zagwarantować dwa poziomy wsparcia. Polecane są one mniej więcej od 20 roku życia. Jeśli chodzi o tą większe wsparcie akomodacji na poziomie +0.88 D co będzie już przeznaczone dla osób, które mają bliżej 40 rok życia. Jednak to zawsze dobór, który będzie można potraktować indywidualnie. Dużo będzie zależeć od tego jaką mamy wadę.

Po 40-tym roku życia większość ludzi będzie mieć problem z ostrym widzeniem blisko. Stan stopniowej utraty akomodacji z wiekiem związany będzie ze spadkiem zdolności zmiany kształtu soczewki a tym samym z utratą zdolności oka do dobrego widzenia z bliskiej odległości. To będzie nazywane właśnie prezbiopią a więc starczowzrocznością. Soczewka traci z czasem swoją elastyczność i dlatego korzystać będzie trzeba między innymi z okularów do bliży. Istnieje wiele różnych soczewek korekcyjnych, które można stosować. Jeśli chcemy je dopasować do swoich potrzeb specjaliści powinni mieć do nas wiele pytań i dzięki temu uda się to rzeczywiście przygotować na dobrym poziomie.

Osoba, która pracuje przy komputerze musi wiedzieć, że jej wzrok będzie mocno wymagający i narażony na działanie różnych czynników. Między innymi właśnie dlatego w przypadku przygotowania okularów czy soczewek recepta wystawiona przez lekarza musi być bardzo dokładna. Będzie trzeba tam umieścić konkretne informacje, ponieważ nawet niewielka niedoskonałość i niedokładność może sprawić, że taka soczewka już nie będzie udana i może być pewien problem z widzeniem.