Refleksy to naukowa nazwa sytuacji, w której emitowane z jakiegoś źródła światło odbija się od powierzchni w większości światło przepuszczającej, na przykład okularów, i utrudnia widzenie przez nie świata.

Okulary do komputera Z taką sytuacją w praktyce najczęściej mamy do czynienia pracując przed ekranem komputera, który emituje światło i powoduje powstanie refleksów na soczewkach. Nasze oczy muszą ciężej pracować, by sobie z nimi poradzić, przez co szybciej się męczą i łatwiej rozwijaja się wady wzroku. Ten proces można ograniczyć poprzez stosowanie soczewek z powłokami AR (antyrefleks). Zmęczenie oczu, które pojawia się w czasie dłuższego kontaktu z ekranami ciekłokrystalicznymi i podobnymi (monitory, telewizory, telefony, tablety itp.) objawia się pieczeniem oczu i pogorszeniem widzenia, a nawet nadwrażliwością na światło i bólem.

Spowodowane jest to tak zwanym światłem widzialnym wysokiej energii, czyli takim samym światłem niebieskim, jakie emituje słońce. Na słońce jednak bezpośrednio nie patrzymy, a na ekrany już jak najbardziej i chociaż ilość energii jest nieporównywalnie mniejsza, to i tak jest za duża. Soczewki z antyrefleksem oczywiście nie są idealnym zabezpieczeniem przed światłem niebieskim, ale powłoki AR są na tyle skuteczne, że ich stosowanie jest bardzo opłacalne. Innym problemem jest to, że ekran monitora czy tabletu znajduje się przez długi czas w takiej samej odległości od nas, co w normalnych warunkach pracy oka jest zjawiskiem nietypowym. Powoduje to powstanie napięcia mięśniowego i utrzymywanie go przez długi czas, co jest niestety bardzo szkodliwe. Dochodzi także jeszcze do szeregu innych patologii, od których jednak nie ma we współczesnym świecie ucieczki. Dlatego by uniknąć tak zwanego Syndromu Widzenia Komputerowego, trzeba stosować soczewki AR, a do tego robić sobie regularne przerwy w pracy co kilkanaście minut i wykorzystać ten czas na krótki odpoczynek dla mięśni oczu.