Soczewki progresywne umożliwiają widzenie na każdą odległość. Po czterdziestym roku życia, w naszych oczach zachodzą zmiany fizjologiczne, tzw. starowzroczność oczu, i naturalne jest, że mamy coraz większe kłopoty z widzeniem przedmiotów z bliska i z daleka.

Okulary progresywne Do tego czasu większość osób używa szkieł jednoogniskowych, które używa się albo do patrzenia w dal albo z bliska. Jednak szkła progresywne zdobywają coraz więcej zwolenników w grupie tzw. presybiobów, czyli osób po 40 roku życia które mają problem z widzeniem z bliska. Progresywne szkło wyglądem nie różni się od zwykłego szkła korekcyjnego, mają jednolitą powierzchnię i nie ma tu żadnej linii podziału, różnią się natomiast znacznie techniką wykonania i szlifu. W szkłach progresywnych wartość dioptrii zmienia się płynnie w zależności od widzenia na daną odległość- wystarczy jedna para okularów zamiast dwóch czy trzech niekiedy (jedna para do czytania, inna do chodzenia i jazdy samochodem, jeszcze inna do komputera).

Okulary progresywne pojawiły się na rynku ponad 50 lat temu. Od tego czasu znacznie wzrosła ich jakość, co docenia coraz większe grono zwolenników. Szkła progresywne mogą posiadać powłokę antyrefleksyjną czy fotochromową i są wykonane z materiałów bezpiecznych dla użytkownika. Ich powierzchnia składa się z trzech charakterystycznych pól: górna część, która umożliwia widzenie przedmiotów dalekich, dolna część która zapewnia wygodne czytanie czy inne czynności wykonywane z bliska, oraz środkowa, dzięki której mamy płynne przejście pomiędzy częściami górną i dolną oraz widzimy przedmioty w średniej odległości. Czy szkła progresywne różnią się od bifokalnych? Szkło progresywne rożni się znacznie od szkieł bifokalnych, gdzie poszczególne części rozdzielone są widoczna linią, którą widać doskonale. Okulary progresywne wyglądają jak klasyczne okulary i są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu.