Soczewki progresywne to w tym momencie najbardziej nowoczesne i komfortowe rozwiązanie dla osób mających problemy z widzeniem z dużej i bliskiej odległości.
Dzięki soczewkom pozbywamy się problemu ciągłej zmiany okularów, ściągania i zakładania osobnej pary szkieł do czytania, a osobnej do chodzenia i prowadzenia auta. Okres adaptacji wzroku do takich soczewek to czas od jednego dnia, do kilku tygodni, w zależności od indywidualnych wartości korekcyjnych dla widzenia w bliży i dali oraz praktyka w używaniu Soczewki są tak skonstruowane, że kierując wzrok w górną część szkieł progresywnych widzimy obiekty znajdujące się w dużej odległości. Wskazane jest aby nie tylko kierować wzrok, ale również obrócić głowę w tym kierunku. Chcąc widzieć wyraźnie to co znajduje się blisko, np. tekst książki, gazety, patrzymy przez dolną część soczewek. Jest też obszar widzenia na średnią odległość – w tym przypadku kierujemy wzrok w środkową część szkieł.
Soczewki progresywne pojawiły się po raz pierwszy 50 lat temu, od tego momentu ich technologia i możliwości dostosowania do pacjenta są o wiele bardziej rozwinięte. Można je bez problemu dopasować do indywidualnych predyspozycji, bez względu na wiek, wykonywaną pracę czy hobby. Wytwarzane są z najwyższą starannością, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Dopasowuje się je do każdego kształtu oprawek, również do okularów sportowych, więc swobodnie można w nich biegać czy uprawiać inne ćwiczenia. Dodatkową mogą być pokryte powłoką antyrefleksyjną czy fotochromową. Soczewki progresywne są polecane przede wszystkim osobom w wieku 40-45 lat, które potrzebują dwóch par okularów, jedną do widzenia z dali, druga z bliska do czytania. Okulary progresywne umożliwiają pacjentom widzenie z każdej odległości, bez konieczności zmiany na inną parę. Są one nie do odróżnienia od szkieł jednoogniskowych, nie zniekształcają kształtu oka, indywidualnie dopasowuje się je do potrzeb danej osoby.