Gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 w całym kraju zmusiło praktyki optyczne do podjęcia szybkich decyzji dotyczących zarządzania klinicznego. Niektórzy optometryści tymczasowo zamknęli swoje firmy z powodu pandemii, podczas gdy inni zaczęli oferować usługi umawiania wizyt w nagłych przypadkach i telezdrowie.

Ponieważ w wielu miejscach obowiązkowe ograniczenia zaczynają być znoszone, optometryści zaczynają otwierać swoje drzwi dla rutynowej opieki. Tym razem jednak będą oni wdrażać surowe wytyczne dotyczące dystansu społecznego i podejmować bezprecedensowe środki ostrożności, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji.

Niektóre ze zmian, których należy się spodziewać

1) Oznakowanie w całym biurze informujące o nowych krokach i protokołach w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zarówno dla personelu jak i pacjentów.

2) Dystans społeczny stanie się nową normą. Przepełnione poczekalnie będą należały do przeszłości. Zamiast tego, kliniki będą rozstawiać miejsca siedzące, aby zmniejszyć pojemność i planować dłuższe przerwy w celu zminimalizowania interakcji z pacjentami. Niektóre kliniki mogą poprosić pacjentów, aby poczekali w swoich samochodach, aż otrzymają wiadomość tekstową z biura stwierdzającą, że mogą wejść.

3) Niektóre praktyki będą wymagały umówienia się na wizytę, aby osoby mogły zobaczyć i przymierzyć całą gamę oprawek i okularów przeciwsłonecznych w salonie. Rezerwacje będą odbywać się w odstępach 15-20 minutowych, z dostępem dla jednej osoby na raz.

4) Zostaną wprowadzone metody mające na celu zmniejszenie liczby powierzchni, których dotyka pacjent. Obejmuje to pozostawienie otwartych drzwi wejściowych do kliniki (lub zastąpienie ich drzwiami aktywowanymi ruchem), ułatwienie płatności bezgotówkowych oraz zachęcanie pacjentów do wypełniania formularzy rejestracyjnych online.

5) Pacjenci, którzy źle się czują lub mieli kontakt z kimś chorym, będą proszeni o zmianę terminu wizyty na dwa do trzech tygodni w przyszłości.

6) Mierzenie temperatury przy wejściu stanie się powszechne - dotyczy to zarówno personelu, jak i pacjentów. Chociaż nie jest to najbardziej wiarygodne narzędzie do badań przesiewowych, ponieważ ci, którzy nie mają objawów, mogą nadal rozprzestrzeniać wirusa, to pozwoli zidentyfikować niektórych ludzi, którzy nie czują się dobrze. Każdy, kto zarejestruje 100,4° lub więcej, zostanie odesłany do domu.

7) Będzie więcej czasu pomiędzy wizytami, aby umożliwić personelowi dokładne wyczyszczenie i zdezynfekowanie przed i po każdej wizycie pacjenta.

8) Wielu lekarzy okulistów będzie nosić okulary ochronne i maski na twarz, szczególnie podczas bliskiego kontaktu z pacjentem. Pacjenci mogą być również poproszeni o założenie masek.

9) Osoby z podejrzeniem infekcji oczu będą umieszczane w specjalnym pomieszczeniu zamkniętym.

10) Praktyki będą często przecierać wszystkie miejsca, w których przebywa pacjent, w tym krzesła, lady i klamki. Każde pomieszczenie egzaminacyjne będzie całkowicie dezynfekowane pomiędzy wizytami. W poradni, ramki będą natychmiast dezynfekowane po dotknięciu ich przez pacjentów.

11) Pacjenci będą proszeni o mycie lub dezynfekcję rąk po wejściu do gabinetu i przy wchodzeniu do innych pomieszczeń.