Pojawiły się nowe wytyczne, a rodzice małych dzieci powinni zwrócić na nie uwagę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, jeśli dzieci poniżej piątego roku życia mają rosnąć zdrowe, muszą spędzać mniej czasu siedząc i patrząc na ekrany, mieć lepszą jakość snu i więcej czasu na aktywną zabawę.

W opublikowanych niedawno wytycznych stwierdzono, że im młodsze dziecko, tym poważniejsze są konsekwencje. W szczególności niemowlęta w wieku jednego roku i młodsze nie powinny spędzać siedzącego czasu na urządzeniach elektronicznych, takich jak oglądanie telewizji lub filmów czy granie w gry komputerowe. W przypadku dzieci w wieku od trzech do czterech lat siedzący czas spędzany na ekranie powinien być ograniczony do mniej niż godziny.

"Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju i czas, w którym można dostosować styl życia rodziny, aby zwiększyć korzyści zdrowotne" - powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. A ponieważ 80% nastolatków na całym świecie nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie, długofalowe skutki zmiany tego stanu rzeczy mogą być ogromne.

Zdrowe nawyki - mniej czasu spędzanego przed ekranem, więcej ruchu i zdrowy sen - jeśli zostaną wprowadzone na wczesnym etapie życia, będą towarzyszyły dzieciom w okresie dojrzewania i w dorosłym życiu. Wzmocnią one nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Zastosowanie w praktyce

Ok, rozumiesz nowe wytyczne i mają one sens. Ale jak zastosować je w praktyce?

Spróbuj przywrócić aktywny czas na zabawę do rutyny swoich dzieci. Zamiast siedzących rozrywek, takich jak oglądanie filmów, oglądanie programów telewizyjnych, gry wideo lub gry na telefonie, zapewnij dzieciom bardziej aktywne zabawy, takie jak czytanie, opowiadanie historii, śpiewanie i układanie puzzli. Zgodnie z wytycznymi WHO te formy interaktywnej zabawy mają kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka.

A kiedy dzieci będą mogły spędzać czas przed ekranem, chroń ich oczy przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła. Pomoże to nie tylko zapobiec Syndromowi Widzenia Komputerowego, ale również może zakłócić dobry sen, którego dzieci potrzebują bardzo dużo, ponieważ niebieskie światło hamuje wydzielanie melatoniny.

Aby dowiedzieć się więcej o ochronie BluTech dla Twoich dzieci, odwiedź tutaj.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie