Dobre nawyki i higiena pielęgnacji oczu

Praktykując prawidłowe nawyki i higienę, możesz zapobiec wielu problemom ze wzrokiem. Problemy z oczami i ryzyko związane z utratą wzroku rosną wraz z wiekiem. Zaniedbując pielęgnację oczu, narażasz się na większe ryzyko zachorowania na zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę, retinopatię cukrzycową i słabe widzenie.

Upewnij się więc, że dbasz o zdrowie oczu, stosując się do poniższych 12 wskazówek dotyczących optymalnego stanu zdrowia oczu.

1. Unikaj pocierania oczu

Swędzenie oczu może być charakterystycznym objawem alergii, i choć pocieranie może przynieść chwilową ulgę, ostatecznie zwiększa obrzęk i pogarsza swędzenie. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pocieranie oczu może również spowodować ich przemieszczenie lub nawet pęknięcie, co może doprowadzić do zgubienia soczewki lub zarysowania rogówki. Ponadto, pocieranie oczu może prowadzić do infekcji oczu, ponieważ nasze ręce są zazwyczaj pokryte mnóstwem zarazków.

2. Regularnie myj ręce

Zapalenie spojówek (różowe oko) jest często powodowane przez zarazki i bakterie przenoszone do oczu przez nieczyste ręce. Częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą pomaga utrzymać bakterie z dala od oczu i zapobiega ich zakażeniu. Przed założeniem lub zdjęciem soczewek kontaktowych, upewnij się, że umyłeś ręce delikatnym mydłem i osuszyłeś je niestrzępiącym się ręcznikiem.

oczy

3. Uważaj na promienie UV

Narażając się na światło słoneczne i promienie UV, zwiększasz ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej i poparzeń słonecznych rogówki. Okulary przeciwsłoneczne powinny nie tylko dodawać stylu i wigoru Twojemu wyglądowi, ale także chronić Twoje oczy przed niebezpiecznymi promieniami UV. Porozmawiaj ze swoim optometrystą na temat różnych opcji dostępnych dla osób noszących okulary lub soczewki kontaktowe na receptę, aby chronić oczy przed słońcem.

4. Dbaj o nawodnienie organizmu

Utrzymywanie nawodnienia ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego organizmu - dotyczy to również Twoich oczu. Wśród innych komplikacji, jeśli nie masz wystarczającej ilości płynów w organizmie, wpływa to na produkcję łez i może powodować suchość oczu i podrażnienia. Pij!

5. Nie pal papierosów

Potrzebujesz dodatkowej motywacji, aby rzucić palenie?

Palacze są bardziej podatni na rozwój związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy i innych chorób oczu. Palenie papierosów może również zniszczyć nerwy wzrokowe, co z czasem może negatywnie wpłynąć na Twój wzrok. Dlatego zastanów się dwa razy, zanim zapalisz, i porozmawiaj z lekarzem o pomocy w rzuceniu palenia.

6. Jedz zdrową dietę

Jedz dużo owoców i warzyw, aby Twoja dieta była bogata w przeciwutleniacze, takie jak witaminy A i C. Można je znaleźć w zieleninie (Twoja mama miała rację co do szpinaku!), pomarańczowych warzywach (marchew i słodki ziemniak) i owocach cytrusowych. Ponadto, tłuste ryby, takie jak łosoś, zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, które również promują doskonałe zdrowie oczu.

7. Zachowaj zdrowy dystans do ekranów

Zlikwiduj cyfrowe zmęczenie oczu w zarodku, ustawiając monitor komputerowy w odległości około jednej ręki od oczu i 20 stopni poniżej poziomu wzroku. Idealnie byłoby pracować w pomieszczeniu z wystarczająco rozproszonym oświetleniem, aby zmniejszyć stres dla oczu spowodowany światłem komputera.

8. Pamiętaj o zasadzie 20-20-20

Mówiąc o komputerach, czy słyszałeś o zasadzie 20-20-20? Podczas korzystania z urządzeń cyfrowych, co 20 minut odpoczywaj, patrząc przez 20 sekund z odległości 20 stóp.

Kiedy już to zrobisz, mrugaj 20 razy z rzędu, aby zapobiec suchości oczu. Wyrób w sobie nawyk podnoszenia się z fotela i robienia 20 kroków, aby promować dobrą postawę i krążenie krwi, co również pomaga Twojemu wzrokowi.

9. Ostrożnie z makijażem oczu

Upewnij się, że Twój cień do powiek, tusz do rzęs i eyeliner nie powodują reakcji alergicznej oczu. Wyrób w sobie nawyk usuwania makijażu przed snem, aby uniknąć gromadzenia się bakterii z resztek makijażu pozostawionych w okolicach oczu. Od czasu do czasu czyść pędzle do makijażu, zwłaszcza te, których używasz do nakładania kosmetyków w okolicach oczu.

10. Sen to złoto

Podobnie jak reszta ciała, oczy również potrzebują odpoczynku. Upewnij się więc, że śpisz wystarczająco długo (8 godzin) każdej nocy, aby Twoje oczy były zregenerowane i zdrowe.

11. Noś okulary ochronne

Cokolwiek robisz, upewnij się, że Twoje oczy są dobrze chronione. Jeśli pływasz, noś okulary ochronne, aby zapobiec przedostawaniu się chloru do oczu. Jeśli pracujesz w ogrodzie lub majsterkujesz w domu, noś okulary ochronne, aby utrzymać cząsteczki kurzu i bakterie na dystans i zapobiec urazom oczu. Zapytaj swojego okulistę o okulary ochronne do uprawiania sportu i innych zajęć.

12. Regularnie odwiedzaj swojego okulistę

Nie lekceważ znaczenia rutynowego badania wzroku, niezależnie od tego, czy potrzebujesz zaktualizowanej recepty, czy nie. Nawet jeśli dziś widzisz dobrze, kompleksowe badanie wzroku może wykryć wczesne oznaki chorób oczu i schorzeń, zanim objawy staną się zauważalne, takich jak jaskra, cukrzyca, otwory w siatkówce, które mogą prowadzić do odwarstwienia siatkówki, oraz nowotwory, takie jak czerniak. Wczesne wykrycie i zarządzanie może zapobiec dalszym komplikacjom i poważnej utracie wzroku w dół linii.

Tylko okulista ma wymaganą wiedzę, doświadczenie, narzędzia i techniki, aby określić, czy masz te lub inne choroby oczu.

Zaleca się, aby każdy raz w roku (lub co najmniej raz na dwa lata) poddał się kompleksowemu badaniu wzroku. Dzieci, których oczy szybko się rozwijają, a także osoby o podwyższonym ryzyku wystąpienia problemów z oczami, takie jak diabetycy i osoby starsze, muszą poddawać się badaniom oczu jeszcze częściej: co najmniej raz w roku.

Podczas badania, okulista sprawdzi takie rzeczy jak:

  • dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i/lub starczowzroczność
  • Koordynacja wzrokowa
  • Badanie nerwu wzrokowego i ciśnienia w oku w celu wykrycia jaskry