Sen odgrywa zasadniczą rolę w zdrowiu i ogólnym samopoczuciu organizmu. W rzeczywistości, uzyskanie wystarczającej ilości snu może pomóc chronić zdrowie psychiczne ludzi, jakość życia, zdrowie fizyczne i bezpieczeństwo.

Podczas gdy dorośli śpią, organizm pracuje nad utrzymaniem zdrowia fizycznego i funkcji mózgu. U dzieci i nastolatków sen wspomaga rozwój i wzrost.

Gdy ktoś cierpi na niedobór snu, zwiększa to ryzyko przewlekłych problemów zdrowotnych, a także wpływa na to, jak dobrze organizm może pracować, myśleć, reagować, uczyć się, a nawet dogadywać z innymi ludźmi.

Sen jest niezbędny dla zdrowego funkcjonowania mózgu

Sen daje ciału możliwość odpoczynku i naprawy. Podczas gdy ciało śpi, mózg pracuje, aby przygotować się na następny dzień. Mózg tworzy nowe ścieżki, które pomagają ludziom uczyć się i pamiętać cenne informacje.

Sen poprawia również zdolność uczenia się i zwiększa umiejętności rozwiązywania problemów poznawczych. Sen pomaga również ludziom zwracać uwagę, podejmować lepsze decyzje i wymyślać kreatywne rozwiązania.

Osoby z niedoborem snu mogą mieć trudności z rozwiązywaniem problemów, podejmowaniem decyzji, radzeniem sobie ze zmianami, a nawet kontrolowaniem swoich zachowań i emocji. Niedobór snu jest również związany z depresją, zachowaniami ryzykownymi i samobójstwem.

Dzieci cierpiące na niedobór snu mogą mieć trudności z dogadaniem się z rówieśnikami, odczuwać impulsywność i złość, doświadczać wahań nastroju, odczuwać przygnębienie lub smutek i brak motywacji. Mogą mieć również problemy z koncentracją uwagi, co przyczynia się do odczuwania stresu i obniżania ocen.

Sen wspomaga wydajność fizyczną organizmu

Sen jest niezbędny dla organizmu, aby uzdrawiać, naprawiać naczynia krwionośne i serce. Ciągły niedobór snu jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób nerek, serca, cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i udaru.

Niedobór snu zwiększa również ryzyko, że ktoś stanie się otyły. Wiąże się to z utrzymaniem przez sen zdrowej równowagi hormonów, które sygnalizują mózgowi uczucie głodu lub sytości, dlatego też, gdy ludzie są zmęczeni, mogą czuć się głodni niż wtedy, gdy są dobrze wypoczęci.

Dodatkowo, układ odpornościowy organizmu potrzebuje odpowiedniej ilości snu, aby pozostać zdrowym i w najlepszej formie.

Wydajność i bezpieczeństwo

Wystarczająca ilość snu pomaga ludziom lepiej funkcjonować w ciągu dnia. Osoby, które nie śpią wystarczająco długo, są mniej produktywne w ciągu dnia, mają wolniejszy czas reakcji, dłużej czekają na zakończenie zadań i popełniają więcej błędów.

Nawet regularna utrata jednej do dwóch godzin snu w ciągu nocy wpływa na zdolność organizmu do funkcjonowania w takim samym stopniu, jak brak snu przez cały dzień lub dwa.

Mikrosen występuje wtedy, gdy ludzie są zmęczeni i albo tracą kontrolę nad prowadzeniem samochodu, nie słuchają przemówienia lub wykładu, albo mają trudności ze zrozumieniem czegoś. Podczas gdy ciało fizycznie nie "śpi" w tych momentach, mózg traci świadomość, co jest formą mikrosnu.

Chociaż osoby, które są senne lub zmęczone, mogą myśleć, że mogą prowadzić samochód, niedobór snu obniża zdolność bezpiecznego prowadzenia pojazdu w takim samym stopniu, jeśli nie bardziej, niż bycie pijanym. Senność kierowców jest przyczyną ponad 100 000 wypadków samochodowych rocznie, w których ginie około 1500 osób.

Dodatkowo istnieje wiele zawodów, w których senność może skutkować tragicznymi wypadkami, jak np. pracownicy służby zdrowia, prawnicy, piloci, mechanicy, a nawet pracownicy linii montażowej. Niedobór snu był przyczyną katastrofalnych wypadków, wejścia na mieliznę dużych statków, stopienia się reaktora jądrowego i wypadków lotniczych.

Wiadomo, że niebieskie światło emitowane z urządzeń elektronicznych przed snem przyczynia się do zaburzeń snu. Niebieskie Światło działa negatywnie na organizm zmieniając rytmy okołodobowe. Dawno temu ludzie pracowali w godzinach dziennych i spali, gdy słońce zachodziło. Jednak wraz z wynalezieniem elektryczności i urządzeń elektronicznych, ludzie pozostają w stanie czuwania przez dłuższy czas, dlatego zaburzenia snu osiągnęły rozmiary epidemii.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na zaburzenia snu, rozważ wypróbowanie soczewek BluTech, które mogą pomóc w filtrowaniu i blokowaniu szkodliwych promieni niebieskiego światła.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie