Pływanie w basenie z założonymi soczewkami kontaktowymi lub uzupełnianie płynu może wydawać się nieszkodliwe, ale może zagrażać Twoim soczewkom kontaktowym i Twojemu wzrokowi.

Poniżej przedstawiamy codzienne nawyki, które należy stosować w celu zapewnienia optymalnej pielęgnacji soczewek kontaktowych:

Regularnie myj ręce

Niezależnie od tego, czy używasz jednodniowych, czy miesięcznych soczewek kontaktowych, pamiętaj, aby najpierw umyć ręce. Umieszczenie palca na przezroczystej taśmie i zobaczenie śladu, który pozostawisz, da Ci pewne wskazówki, co nakładasz na soczewki kontaktowe, jeśli wcześniej nie umyjesz i nie wysuszysz rąk. Unikaj używania pachnących lub tłustych mydeł, ponieważ ich pozostałości mogą przywierać do powierzchni soczewek. Podobnie, unikaj kremów i balsamów przed włożeniem soczewek kontaktowych do oczu.

Ten jeden prosty i łatwy nawyk może mieć ogromny wpływ na zdrowie Twoich oczu i może potencjalnie zapobiec podrażnieniom i infekcjom oczu.

Codzienne czyszczenie kontaktów

Musisz codziennie czyścić i dezynfekować swoje soczewki kontaktowe, oczywiście o ile nie używasz soczewek jednorazowych. Istnieje kilka dostępnych systemów czyszczących i roztworów - wybór zależy od rodzaju soczewek, których używasz. Porozmawiaj aby ustalić najlepszy roztwór czyszczący dla Twoich soczewek i oczu.

Unikaj kontaktu z wodą

basen

Może się to wydawać nieszkodliwe, ale odradzamy używanie wody z kranu, ponieważ zawiera ona zanieczyszczenia i mikroorganizmy, które mogą powodować infekcje. Co więcej, woda z kranu może spowodować, że Twoje soczewki kontaktowe spuchną i zmienią swój kształt. Jeśli musisz pływać z soczewkami kontaktowymi, upewnij się, że nosisz okulary ochronne i czyścisz je płynem po wyjściu z basenu.

Nigdy nie używaj śliny

Twoje usta są pełne zarazków, które są w porządku dla Twoich zębów, ale nie dla Twoich oczu. Unikaj używania śliny do "czyszczenia" lub nawilżania soczewek kontaktowych.

Nie dolewaj płynu do soczewek

Tak jak nie powinieneś mieszać zepsutego jedzenia ze świeżym, tak nie powinieneś uzupełniać wczorajszego płynu w pojemniku na soczewki kontaktowe świeżym płynem. Taka mikstura może nie zawierać wystarczającej ilości środka dezynfekującego, aby zabić organizmy i oczyścić soczewki.

Regularnie wymieniaj pojemnik na soczewki kontaktowe

Wiele osób o tym nie wie, ale zaleca się wymianę pojemnika na soczewki kontaktowe co 2-3 miesiące, ponieważ mikroskopijne zanieczyszczenia mogą zalegać w pojemniku, prowadząc do zakażenia i infekcji oczu.

Nie śpij z założonymi soczewkami

Ważne jest, aby dać rogówce szansę na oddychanie; spanie z założonymi soczewkami może powodować zaczerwienienie, bolesność i infekcje. Upewnij się więc, że zdejmiesz soczewki kontaktowe przed snem, chyba że są to soczewki specjalistyczne, przeznaczone do noszenia na noc.

Jeśli używasz soczewek ortokeratologicznych (ortho-k) do zmiany kształtu rogówki, noś je na noc lub zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty.