Bez względu na to, czy mieszkasz w zimnym klimacie, czy odwiedziłeś go zimą, prawdopodobnie widziałeś kogoś, kto właśnie wszedł z zimna na zewnątrz w okularach, które nie są już przezroczyste, a może sam tego doświadczyłeś.

Dlaczego okulary zaparowują?

Istnieje kilka czynników, które powodują zaparowanie okularów - jednym z nich jest ciepło otoczenia, innymi słowy rzeczywista temperatura panująca w Twoim otoczeniu. Rzęsy, które dotykają soczewki mogą powodować zaparowanie, podobnie jak ciasno dopasowane oprawki, które dotykają policzków (wiele plastikowych oprawek powoduje ten problem), które utrudniają prawidłowy przepływ powietrza. Wreszcie, wysoka wilgotność powietrza oraz pot i wilgoć, które towarzyszą nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu mogą również powodować zaparowanie soczewek.

Ostatecznie, okulary stają się zamglone z powodu wilgoci w powietrzu, która skrapla się na zimnej powierzchni soczewek.

Teraz, gdy znasz już najczęstsze powody zaparowania Twoich okularów, nadszedł czas, aby przeczytać o możliwych rozwiązaniach. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać czyste soczewki przez cały rok.

6 wskazówek, jak uniknąć zaparowanych szkieł

1. Zainwestuj w powłokę Anti-Fog

Powłoka przeciwmgielna blokuje wilgoć, która normalnie przylgnęłaby do Twoich soczewek, tworząc warstwę powierzchniową, która odpycha wodę i mgłę. Optyk nakłada tę powłokę na obie strony soczewki, aby zapobiec zaparowaniu, dzięki czemu możesz widzieć wyraźnie w każdym klimacie i środowisku.

Zapytaj nas o nasz sprawdzony preparat przeciwmgielny do Twoich okularów i bądź na dobrej drodze do wyraźniejszego widzenia przez cały czas.

okulary

2. Używaj chusteczek, sprayów lub kremów przeciwmgielnych

Komercyjne produkty przeciwmgielne są alternatywą dla powłok na soczewki. Produkty te, zazwyczaj sprzedawane w formie żelu lub sprayu, są specjalnie zaprojektowane, aby zapobiegać gromadzeniu się kondensacji i wilgoci na soczewkach. Nałóż produkt zgodnie z instrukcją na opakowaniu i usuń go za pomocą dołączonej ściereczki, chusteczki lub toweletki. Jeśli ściereczka nie była dołączona do opakowania, użyj ściereczki nie pozostawiającej zarysowań.

Oprócz żelu lub sprayu, możesz użyć chusteczek przeciwmgielnych. Te wstępnie przygotowane serwetki są idealne dla tych, którzy są w podróży.

3. Odsuń swoje okulary dalej od twarzy

Okulary mają tendencję do zatrzymywania wilgoci i ciepła, zwłaszcza jeśli są umieszczone blisko oczu lub twarzy, co zwiększa gromadzenie się mgły na soczewkach. Rozważ zmianę pozycji swoich okularów, przesuwając je nieco dalej w dół nosa. Pobudzi to prawidłową cyrkulację powietrza, a tym samym zmniejszy gromadzenie się mgły.

4. Mądrze noś swoje sezonowe akcesoria

Jeśli pogoda się ochłodzi, staraj się nie nosić zbyt wielu warstw, aby uniknąć przegrzania i wydzielania potu, co może sprawić, że Twoje okulary będą bardziej zaparowane. Noś tylko tyle ubrań, ile jest niezbędne do utrzymania ciepła. Jeśli nosisz szalik, rozważ taki o otwartym splocie lub z bardziej oddychającego materiału, aby przepuszczał powietrze.

5. Unikaj nagłych zmian temperatury

Pozwól swoim okularom na aklimatyzację do zmian temperatury. Jeśli przenosisz się z zimnego środowiska do ciepłego i wilgotnego, postaraj się, aby Twoje okulary odpowiednio się do tego przystosowały.

Na przykład:

  • Wchodząc do budynku, stań w drzwiach przez minutę lub dwie, ponieważ temperatura powoli przechodzi z chłodnej na ciepłą.
  • W samochodzie stopniowo reguluj ogrzewanie, szczególnie gdy nie masz wolnych rąk, aby po prostu zdjąć okulary i wytrzeć mgłę.

Zaparowane okulary są nie tylko irytujące, ale mogą być również niebezpieczne, zwłaszcza dla osób prowadzących pojazdy, jeżdżących na nartach lub obsługujących maszyny. Upewnij się więc, że podejmujesz niezbędne środki ostrożności, zwłaszcza gdy pogoda się zmienia.

6. Zamień okulary na soczewki kontaktowe

Jeśli kontakty są dla Ciebie opcją, możesz chcieć je nosić w te zimne dni, aby uniknąć syndromu zamglonych okularów (tak, to wymyślony termin).

Więcej informacji na: http://dobrewidzenie.eu