Plusy i minusy czasu ekranowego
Czy jest to praca domowa, poczta elektroniczna, gry, czat z przyjaciółmi, wyszukiwanie w sieci lub oglądanie Youtube, dzieci w dzisiejszych czasach wydają się mieć nieskończoną liczbę powodów, aby być przyklejonym do ekranu. Wielu rodziców zastanawia się, jak złe może to być dla ich dzieci i czy powinni ograniczać czas spędzany na ekranie.
Pozwalanie dzieciom na korzystanie z urządzeń cyfrowych z pewnością ma swoje zalety - edukacyjne, społeczne czy też zapewnia potrzebne wytchnienie. Jednak badania pokazują, że nadmierne korzystanie z ekranu może mieć konsekwencje behawioralne, takie jak drażliwość, nastrój, niezdolność do koncentracji, złe zachowanie i inne problemy. Zbyt długi czas spędzany przed ekranem jest również związany z suchością oczu i zaburzeniami pracy gruczołów rzęskowych (prawdopodobnie z powodu zmniejszonego tempa mrugania podczas korzystania z urządzeń), a także z przemęczeniem i podrażnieniem oczu, bólami głowy, bólami pleców, szyi i ramion oraz zaburzeniami snu. Niektóre z tych objawów zespołu widzenia komputerowego są przypisywane niebieskiemu światłu, które jest emitowane przez ekrany urządzeń cyfrowych.
Niebieskie światło to krótkofalowe, wysokoenergetyczne światło widzialne, które jest emitowane przez ekrany cyfrowe, diody LED i słońce. Badania sugerują, że ekspozycja na niektóre fale niebieskiego światła przez dłuższy czas może być szkodliwa dla wrażliwych na światło komórek siatkówki w tylnej części oka. Gdy komórki te ulegają uszkodzeniu, może dojść do utraty wzroku. Badania wskazują, że ekstremalne narażenie na działanie światła niebieskiego może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej lub innych poważnych chorób oczu, które mogą powodować utratę wzroku i ślepotę. Badania pokazują, że niebieskie światło zakłóca również regulację rytmu okołodobowego organizmu, co może mieć destrukcyjny wpływ na cykl snu organizmu. Brak dobrej jakości snu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Poza tymi badaniami, długoterminowe skutki ekspozycji na niebieskie światło z urządzeń cyfrowych nie są jeszcze znane, ponieważ jest to naprawdę pierwsze pokolenie, w którym ludzie korzystają z urządzeń cyfrowych w takim stopniu. Chociaż pełne zrozumienie wpływu nadmiernego czasu spędzanego przed ekranem na nasze oczy i ogólny stan zdrowia może zająć lata, prawdopodobnie warto go ograniczyć ze względu na te wstępne ustalenia i ryzyko, jakie może powodować. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku małych dzieci i osób starszych, które są szczególnie podatne na ekspozycję na niebieskie światło.
Jak chronić oczy przed niebieskim światłem?
Pierwszym krokiem w prawidłowej ochrony oczu jest powstrzymanie się od nadmiernej ekspozycji poprzez ograniczenie ilości czasu spędzonego przy komputerze, smartfonie lub tablecie - zwłaszcza w nocy, aby uniknąć zakłócenia snu. Wielu pediatrów zaleca nawet zerowy czas korzystania z ekranu dla dzieci poniżej drugiego roku życia.
Kolejnym krokiem byłoby zmniejszenie ilości niebieskiego światła wpadającego do oczu poprzez stosowanie okularów blokujących niebieskie światło lub powłok, które odbijają światło od oczu. Istnieją również aplikacje i filtry ekranowe, które można dodać do swoich urządzeń, aby zmniejszyć ilość niebieskiego światła wyświetlanego przez ekran. Porozmawiaj ze swoim okulistą o krokach, które możesz podjąć, aby zmniejszyć narażenie na niebieskie światło z urządzeń cyfrowych.
Na marginesie, słońce jest jeszcze większym źródłem niebieskiego światła, dlatego ważne jest, aby chronić oczy dziecka za pomocą okularów przeciwsłonecznych blokujących promieniowanie UV i niebieskie za każdym razem, gdy dziecko wychodzi na zewnątrz - nawet w pochmurne dni.
Oczy dzieci poniżej 18 roku życia są szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane ekspozycją na środowisko, ponieważ mają one przezroczyste, krystaliczne soczewki, które są bardziej podatne na działanie zarówno promieni UV, jak i niebieskiego światła. Chociaż skutki (takie jak zwiększone ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem) mogą być widoczne dopiero po kilkudziesięciu latach, warto zrobić to, co można zrobić teraz, aby zapobiec przyszłym uszkodzeniom i ryzyku utraty wzroku.
Więcej na: http://dobrewidzenie.eu/